معرفی سامانه gis

 

سیستم اطلاعات مکانی، مجموعه ای است متشکل از سخت افزار و نرم افزار، داده های مکان مرجع و الگوریتم ها که جهت جمع آوری، ذخیره سازی، بهنگام سازی، بازیابی، تحلیل، مدل سازی و نمایش داده های مکانی بکار می رود و خروجی آن می تواند در زمینه تصمیم گیری مدیران مورد استفاده قرار گیرد. مهمترین داده‌ها و اطلاعات مورد استفاده در GIS، داده‌های مکانی و اطلاعات توصیفی می‌باشد.

 

داده‌های مکانی:به نوعی از داده‌ها که به یک موقعیت خاص بر روی زمین وابسته می‌باشند، گفته می‌شود. ساختار داده‌های مکانی را به طور کلی می‌توان به دودسته داده‌های رستری وداده‌های وکتوری تقسیم‌بندی کرد. داده‌های رستری، داده‌هایی با ساختارسلولی هستند که به کوچکترین جزء این داده‌ها یک سلول یا پیکسل گفته می‌شود. قرارگرفتن مجموعه‌ای از این سلول‌ها درکنارهم موجب شکل‌گیری ونمایش یکسری اطلاعات به صورت یک لایه رستری می‌گردد. تصاویرماهواره‌ای، مدل رقومی ارتفاعی زمین (DEM) نقشه‌های اسکن شده و غیره مثال‌هایی ازداده‌های رستری می‌باشند. داده‌های وکتوری یا برداری، این داده‌ها بیشتر در سیستم‌های اطلاعات مکانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مدل داده بیشتر از رقومی کردن تصاویر و نقشه‌ها به صورت نقطه‌ای، خطی و پلی‌گون به دست می‌آید و نسبت به مدل رستری قابلیت انعطاف و دقت بیشتری دارد.
اطلاعات توصیفی:یک نوع از اطلاعات می‌باشد که نیاز است تا به مجموعه داده‌های مکانی موجود ضمیمه شود. اطلاعات توصیفی شامل اطلاعاتی نظیر، تعریف داده‌ها، دقت داده‌ها، مشخصات تولید کننده، منطقه تحت پوشش، مساحت، وضعیت، جنس، نوع و غیره می‌باشد. این اطلاعات بیشتر توسط سازمان‌ها و نهادها تهیه و نگهداری می‌شوند. برای درک بهتر داده‌های توصیفی، اتصال و انتساب آنها به مکان و عارضه مربوط به خود ضروریست. اغلب سیستم‌های اطلاعاتی توانایی نمایش توأم اطلاعات مکانی و توصیفی در یک محیط را دارا نیستند. در این میان سیستم اطلاعات مکانی (GIS)، متفاوت با سایر سیستم‌های اطلاعاتی عمل می‌کند. آنچه که یک سیستم اطلاعات مکانی را از سایر سیستم‌‌‌های اطلاعاتی دیگر مجزا می‌کند، وجود توأم داده‌های توصیفی و مکانی در یک محیط است
آدرس: گرگان، میدان بسیج، سایت اداری تلفن :40-32480330-017 دورنگار:32480317-017
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت آب و فاضلاب گلستان می باشد. طراحی، اجرا و پشتیبانی : سفارش دات نت